E-Okul Fotoğraf Çekimi Fiyatları Hakkında Bilgilendirme

 

DEĞERLİ İŞ ORTAKLARIMIZ

Öncelikle 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının hepimize bol kazançlar getirmesi dilerim.

Ticari hayatımıza başladığımız 2004 yılından itibaren birlikte çalıştığımız, bilgi alışverişinde bulunduğumuz değerli iş ortaklarımıza öncelikli olarak teşekkürü borç biliriz.

Değerli iş ortaklarımız; biz firma olarak okullar ile çalışan ve çalışmak isteyen herkese destek olmak amacı ile yola çıktık. Elbette ki ticari bir kuruluşuz ve bu işi yaparken de para kazanmak zorundayız. Sizlerden de tek isteğimiz ticari bir kuruluş olduğunuzu unutmayıp bu işi para kazanarak yapmanızdır. Sektörde geçirdiğimiz süre içerisinde birçok iyi/kötü tecrübeler yaşadık ve bu tecrübelerimizi elimizden geldiğince siz değerli iş ortaklarımız ile paylaşmaya çalışmaktayız.

Şu an okullar ile çalışan birçok meslektaşımız bulunmaktadır. Maalesef fotoğraf stüdyolarında artan maliyetler, düşen cirolar, yanlış rekabet yöntemleri vb. nedenlerden ötürü fotoğrafçılık sektöründe yaşanan daralma, işlerin düşük olduğu bu dönemlerde birçok meslektaşımızı da okullar ile çalışmaya yönlendirmektedir. Bu da beraberinde rekabeti getirmektedir.

Bilindiği üzere meslektaşlarımızın okullara verdiği fiyatlar yıllardır artmamakta ve birçok meslektaşımız bu durumdan şikayetçi olmaktadır. Bazı meslektaşlarımız bizden veya diğer tedarikçilerden aldığı fiyatlar üzerine küçük karlar koyarak veya sadece kâğıt ve baskı maliyetlerini hesaplayıp fiyat teklifi vermektedir. Maalesef ürün maliyetleri dışında, görülmeyen ve hesaplanmayan giderler hesaplanmamaktadır. Bu giderler içerisine; yakıt parası, makine amortismanı ve yatırımı, eleman, kira, vergi, sgk bağkur primleri, hatalı baskılar ve fireler, okullara verilen promosyonlar, fakir öğrenci kontenjanı vb. sayılabilir.

Üzülerek görmekteyiz ki; sürekli olarak artan maliyetlere rağmen, meslektaşlarımız okullara verdiği fiyatlar her geçen sene düşmektedir. Maliyetleri yanlış hesaplayan meslektaşlarımız daha fazla okulla çalışabilmek amacı ile okullara düşük fiyatlar ile tekliflerde bulunmakta ve bir sürü promosyon ve bağış sunmaktadır. Bazı meslektaşlarımız okulun andaç, yıllık, hatıra fotoğrafları, kamera çekimi işini alabilmek için E-Okul Fotoğraf Çekimi ücretsiz veya komik fiyatlara yapmaktadır.

Şunu belirtmek isteriz; rekabet daha ucuz fiyat vererek yapılmaz. Rekabet, işi daha kaliteli, daha hızlı, hatasız vererek, kalifiye eleman çalıştırarak, kaliteli malzeme kullanarak, reklam yaparak, yenilikler sunarak yapılır.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında bizim tavsiye edebileceğimiz E-Okul Fotoğraf Çekimi taban fiyatının 3,50 TL. olmasıdır.” Bazı illerde ki meslektaşlarımız birlikte hareket ederek 10,00 TL. fiyatlar verebilmektedir.

Değerli iş ortaklarımız; kısa bir dönemde çok fazla çalışarak mesai harcıyoruz. Sevdiklerimizle, ailemizle geçireceğimiz zamanı çalışarak geçiriyoruz. Nitekim hepimizin amacı para kazanmak, daha rahat, huzurlu bir hayat sürmek ve ailelerimize daha iyi imkânlar sağlamaktır. Ucuz fiyat ile çok sayıda iş yapmanın para kazandırmayacağını birçok meslektaşımızda gördük. Bu nedenle tüm meslektaşlarımızın, fiyatlar konusunda daha hassas davranmasını, hatta bulunduğu bölgede ki meslektaşları ile ortak bir taban fiyat belirleyerek hareket etmesini temenni ediyoruz. Bu konuda birlikte hareket edersek hepimiz için daha verimli bir yıl geçeceğine inanıyoruz.